2013. október 31., csütörtök

Fehércsokis, szőlős kheer (tejberizs)

A keleties hangulatú menüsor utolsó állomása a mesés India, nevezetesen a krémes, lágy, fűszeres kheer, vagyis a rizspuding. Ami most az őszre való tekintettel szőlővel és a fehércsoki-imádatomnak köszönhetően fehér csokival gazdagodott.

Hozzávalók:
80 g rizs
1 l tej
2 evőkanál vaj
1 rúd fahéj
1 rúd vanília
2-3 evőkanál cukor
100 g fehér csokoládé
csipet só
fehér és kék szőlő

A megmosott, lecsepegtetett rizst a vajon opálosra pirítjuk (2-3 perc), felöntjük tejjel, csipet sóval, vanília- és fahéjrúddal ízesítjük, majd kis lángon, néhányszor átkeverve legalább 40 percig főzzük. Akkor jó, ha a rizs teljesen szétesett benne.
Belekeverjük a cukrot és a fehér csokit, néhány perc alatt elolvadnak benne.
Kihűtjük, átöntjük egy nagyobb vagy több kisebb tálkába, és felezett, magozott szőlőszemekkel borítjuk.


Hasonló receptek:
Meggyzselés kheer
Vaníliás-barackos kheer

2013. október 27., vasárnap

Tabbule, arab petrezselyemsaláta

Kívánságra készült, a recept hozzá egyenesen Dubaiból, az unokanővérem férjétől érkezett.
Sosem kóstoltam előtte, azonnal megszerettem. Nagyon egyszerű, és aki kedveli a petrezselymet, rajongója lesz ennek az ételnek.
A Közel-Kelet egyik legismertebb fogása, előételként, vagy inkább csipegetni valóként (mezze) fogyasztják, de nálam most sóval, borssal és egy kevés citrommal ízesített, alufóliában párolt hal körete lett.

Hozzávalók:
3 csokor petrezselyem
fél csokor menta
1 csomag újhagyma (nem kaptam, helyette egy fél vöröshagymát tettem bele)
3 szem lédús paradicsom
100 g bulgur (tört búza)
1 dl friss citromlé
1,5 dl extra szűz olívaolaj
só, frissen őrölt fekete bors

A bulgurt kétszeres mennyiségű enyhén sós vízben megfőztem.
A petrezselymet és a mentát felaprítottam, a hagymát és a paradicsomot nagyon apró kockákra vágtam. Némely recept ír bele uborkát is, nálam most az kimaradt.
A földfűszereket, a zöldségeket és a bulgurt összekevertem, sóval, borssal, olajjal és citromlével ízesítettem. 2-3 órát legalább érdemes állni hagyni, hogy összehangolódjanak benne az ízek.

Borajánló: olyan borvidékre kalandoztunk, ami ritkán fordul elő nálam, de érett gyümölcsösségével, telt zamatával remekül illet a menüsorba.
Font Pincészet, Ezerjó Selection, 2009
Tabbule köretként, párolt hallal

2013. október 26., szombat

Vöröslencse-krémleves

Keleties hangulatú menüsorom előétele volt ez a vöröslencse-krémleves. Törökországból indultunk, majd az arab világon keresztül utazva (tabbouleh) Indiában kötöttünk ki (kheer, az évszaknak megfelelően kétféle szőlővel és fehér csokival megbolondítva). Már csak a varázsszőnyeg hiányzott... Na jó, ha nagyon akarom, az is megvolt!

A levesből marad másnapra egy adag, ami talán még finomabb volt, mint a friss, mivel jól összeért és kihangsúlyozódott a fűszeressége. Érdemes előző nap elkészíteni. A sűrítést liszt, rántás és habarás helyett a burgonyában lévő keményítő végzi.

Hozzávalók:
100 g vöröslencse
1 szál sárgarépa
1 db burgonya
fél fej vöröshagyma
2-3 gerezd fokhagyma
1 kis konzerv sűrített paradicsom (70 g)
1 zöldségleveskocka
só, fekete bors
curry, chili
őrölt kömény
joghurt

A répát, a krumplit, a fokhagymát és a hagymát meghámozzuk, megmossuk és feldaraboljuk. Kevés olajon átpirítjuk a zöldségeket, hozzáadjuk a lencsét, majd felöntjük vízzel. Beledobjuk a leveskockát, ízesítjük a fűszerekkel és lassú tűzön főzzük. Ha a zöldségek megpuhultak botmixerrel pürésítjük. Elkeverjük benne a paradicsomot, ha kell még utána fűszerezzünk és további 5 perc alatt készre főzzük.
Tálalásnál joghurttal kínáljuk.